Uradna objava digitalnega orodja SUPOP AAT

4. 11. 2024

Zavedajoč se pomembnosti prispevka uporabe odprtih podatkov h kreiranju dodane vrednosti in razvoju inovacij za podjetja, je projekt SUPOP izšel iz predpostavke, da je možno to vprašanje nasloviti z razvojem celovite metodologije za vrednotenje zrelosti in spodbujanje uporabe odprtih podatkov v slovenskem gospodarstvu.

Osrednji del metodologije sestavlja celovit večkriterijski model, ki predstavlja enega izmed glavnih elementov objavljenega prosto dostopnega interaktivnega digitalnega orodja SUPOP AATki organizacijam omogoča pridobitev ocene zrelosti za uporabo odprtih podatkov.

Prosto dostopno spletno orodje SUPOP AAT je na voljo tukaj v slovenskem jeziku.

Digitalno orodje SUPOP AAT avtomatizira proces izdelave ocene stopnje zrelosti podjetij oz. organizacij za uporabo odprtih podatkov. Napredni odločitveni model odgovore, ki jih uporabniki/predstavniki organizacij vnesejo skozi spletni vprašalnik, samodejno pretvori v poročilo s končno oceno in predloge za izvedbo aktivnosti za povečanje zrelosti in s tem tudi možnosti za ustvarjanje poslovne vrednosti z odprtimi podatki.

Samodejno generirano poročilo vsebuje vizualizacijo in podrobno razlago rezultatov ter posamezni organizaciji prilagojena priporočila, s pomočjo katerih lahko oblikujejo strategijo uporabe odprtih podatkov. Poleg tega poročilo  podjetjem lahko služi kot podlaga za pripravo konkretnega akcijskega načrta za doseganje poslovnih ciljev.

Fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru, vodilni partner projekta SUPOP, je vodila zasnovo in razvoj odločitvenega modela in vsebine spletnega vprašalnika orodja SUPOP AAT. Za tehnično osnovo orodja SUPOP AAT se uporablja nagrajeno orodje za avtomatizirano ocenjevanje (AAT) novogoriškega podjetja Arctur, ki je vodilo proces vzpostavitve.

Ne samo, da večkriterijski model, vključen v orodje SUPOP AAT, omogoča oceno posamezne organizacije, analiza ocen širšega nabora organizacij bo v končni fazi projekta SUPOP podala dragoceno informacijo odločevalcem, ki bodo na ta način lahko spremljali učinke ukrepov ter na podlagi tega uspešneje pripravljali nadaljnje ukrepe. Poleg tega bo v okviru projekta na podlagi metodologije za oceno zrelosti za uporabo odprtih podatkov za slovenske organizacije razvito tudi gradivo za izobraževalne seminarje.

Projekt SUPOP sofinancirata Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za digitalno preobrazbo (MDP).