O projektu

Koncept odprtih podatkov se je v zadnjem desetletju zelo razvil, kar je razvidno tudi v zrelosti vladnih politik in iniciativ ter kakovosti, obsega in dostopnosti javnih podatkov. Posledično so tudi pričakovanja, da bodo odprti podatki prispevali h kreiranju dodane vrednosti, inovacijam ter vrsti ekonomskih, družbenih in okoljskih preobrazb, zelo velika. Kljub velikemu potencialu in pričakovanjem pa je zelo malo znanega o uporabi odprtih podatkov, predvsem pri razumevanju njihovega vpliva.

Zrelost za uporabo odprtih podatkov, vključno z gospodarsko zrelostjo, merijo različne organizacije. Večinoma te ocene temeljijo na anketnih vprašalnikih, ki jih izpolnjujejo posamezne države, odgovori nanje pa so lahko subjektivni (in pristranski), poleg tega nudijo zgolj vpogled v stanje populacije (npr. množice podjetij) ter omogočajo primerjavo med različnimi skupinami znotraj populacije (npr. med državami). Ne omogočajo pa vpogleda v stanje posameznega podjetja (dobre in slabe lastnosti), kar bi omogočilo podjetjem pripravo individualnega načrtovanja aktivnosti za izboljšanje svojih možnosti uporabe odprtih podatkov in s tem dvig konkurenčne prednosti. 

V projektu bomo razvili celovito metodologijo za oceno zrelosti uporabe odprtih podatkov v slovenskih podjetjih. Metodologija bo temeljila na večkriterijskem modelu, ki bo omogočal transparentno oceno zrelosti posameznega podjetja, na drugi strani pa nam bodo podatki množice ocenjenih podjetij služili tudi za vpogled v stanje populacije. To je za vzpostavljanje pravih podpornih mehanizmov nujno potrebno. Metodologija bo implementirana v sodobno spletno aplikacijo, ki bo omogočala samostojno uporabo s strani podjetij zajem podatkov preko spletnega vmesnika, avtomatičen prenos podatkov v model in izračun ocene ter avtomatično generiranje povratne informacije (ocene in razlage) za podjetja.

Celovita metodologija za oceno stopnje zrelosti za uporabo odprtih podatkov v slovenskem gospodarstvu bo omogočala oceno posameznega podjetja, poleg tega pa bo analiza ocen širšega nabora podjetij podala dragoceno informacijo odločevalcem, ki bodo na ta način lahko spremljali učinke ukrepov ter na podlagi tega uspešneje pripravljali nadaljnje ukrepe.

Ključne faze projekta bodo:

  1. Analiza stanja: opravljen bo sistematični pregled literature in obstoječih modelov za ocenjevanje zrelosti odprtih podatkov, na podlagi katerega bo razvit preliminarni raziskovalni model in anketni vprašalnik. Na podlagi spoznanj iz literature in analize ankete bo pripravljen načrt spodbujanja podjetij za uporabo odprtih podatkov in ponujanje lastnih virov v obliki odprtih podatkov.
  2. Razvoj večkriterijskega modela: razvoj večkriterijskega modela bo potekal po korakih metode DEX. 
  3. Razvoj spletne rešitve: izvedena bo povezava večkriterijskega modela s spletno rešitvijo za zajem podatkov. 
  4. Izvedba ocen zrelosti podjetij za uporabo odprtih podatkov: izvedena bo ocena zrelosti za uporabo odprtih podatkov v 50 slovenskih podjetjih. Na podlagi analize ocen bo večkriterijski model po potrebi dopolnjen.
  5. Izobraževalne vsebine in seminarji: na podlagi spoznanj in razvite ter preverjene metodologije za oceno zrelosti za uporabo OP v slovenskih podjetjih bodo razvita gradiva za izobraževalne seminarje. 

Vrednost projekta: 150.000 EUR

 

Projekt financirata ARIS – Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije in Ministrstvo za digitalno preobrazbo